تبلیغات
خــــــــوندنیها - بررسی ابعاد ادبی شعر یه توپ دارم قلقلیه (طنز)
 
نوشته شده توسط : علیرضا محمودی
یه توپ دارم قلقلیه


سرخ و سفید و آبیهمیزنم زمین، هوا میرهنمیدونی تا کجا میرهمن این توپو نداشتممشقامو خوب نوشتمبابام بهم عیدی دادیه توپ قلقلی داد

در بررسی این شعر باما باشد. به ادامه مطلب برویید...
یه توپ دارم قلقلیه :
از آنجا که همهی توپها قلقلی هستند؛ این مصرع نشان حماقت شاعر است. یا بیانگر این موضوع است که شاعر توپهای مثلثی و مربعی و لوزی هم داشته ولی حالا فقط میخواهد در مورد آن توپش که قلقلی است، صحبت کند. در هر صورت میتوان این فرضیه را هم در نظر گرفت که شاعر میخواسته در لفافه و با استفاده از آرایه های ادبی نظیر تشبیه و استعاره، به گردی زمین که مرحوم گالیور (!) آن را به اثبات رساند، تاکید کند.سرخ و سفید و آبیه:
این سه رنگ که نماد پرچم فرانسه است، نشان دهندهی فرانسوی بودن توپ مورد نظر است. حالا چرا فرانسه؟ خدا میداند!

میزنم زمین هوا میره/ نمیدونی تا کجا میره:
این مصراع گویای مکان سروده شدن شعر است. جایی بیرون از جو زمین. چون این مصراع بحث جاذبه ی زمین را نقض میکند و در ادامه به لایتناهی بودن دنیا اشاره دارد که مسلماً به من و شما هیچ ربطی ندارد.

من این توپو نداشتم/ مشقامو خوب نوشتم:
فقر! نداشتن توپ و آتاری و پلی استیشن و … باعث شده که شاعر از درد نداری و بدبختی بنشیند و درس بخواند و مشقهایش را خوب بنویسد. برای مثال اکثر فوتبالیستها که همیشه با توپ سر و کار دارند، وضعیت درسی مساعدی ندارند.

بابام بهم عیدی داد / یه توپ قلقلی داد:
این مصراع هیچ تفسیر خاصی ندارد! جز اینکه شاعر از آرایه ی مبالغه استفاده کرده است.:: مرتبط با: ادبیات , هنری , فرهنگی ,
:: برچسب‌ها: طنز , بررسی ابعاد ادبی شعر یه توپ دارم قلقلیه (طنز) , بررسی ابعاد ادبی شعر یه توپ دارم قلقلیه , بررسی ابعاد ادبی شعر ,
تاریخ انتشار : شنبه 11 خرداد 1392 | نظرات ()
 

تبلیغات پیامکی
   
ممنـــــــــــــــــــــون از بازدید شما.

هدایت به بالای