تبلیغات
خــــــــوندنیها - 9 دستاورد بزرگ پزشکی در 10 سال اخیر
 
نوشته شده توسط : علیرضا محمودی
دنیای پزشکی هنوز راهی طولانی پیش رو دارد؛ اما پیشرفت ها و یافته های یک دهه قبل، گام های موثری در این راه بودند. دنیای پزشکی در یک دهه گذشته شاهد چندین جهش بزرگ بود که از لابه لای مقالات علمی پرشمار این رشته بیرون کشیده شده و عملی شدند. پزشکان در سراسر جهان عمل های جراحی خیره کننده ای انجام دادند. آنها موفق شدند برخی از اعضای داخلی بدن را بین بیماران جابه جا کنند که پیش از این امکان پذیر نبود. آنها برخی از اعضا را به صورت مصنوعی یا با استفاده از سلول های بنیادین در آزمایشگاه تولید کردند و در درمان برخی از قسمت های معیوب بدن از آنها استفاده کردند. در زمینه درمان و مقابله با سرطان هم گام های ارزشمندی برداشته شد. محققان راه های جدیدی برای از بین بردن تومورها در سخت ترین قسمت های بدن پیدا کردند و برای اولین بار واکسنی برای مقابله با سرطان تولید شد که شروعی موثر و امیدوار کننده برای پیشگیری از ابتلا به سرطان است. پزشکان هنوز نتوانسته اند روشی مطلوب با ایدز مقابله کنند؛ اما مطالعات علمی آینده روشنی را برای آنها ترسیم کرده است و آنها امیدوارند در آینده برای اولین بار واکسنی برای مقابله با این بیماری مهلک تهیه کنند. در اینجا ما به 9 مورد از این پیشرفت های مهم علم پزشکی در یک دهه گذشته (از 2001 تا 2011) اشاره می کنیم.

پیوند اعضا در مقیاس بزرگ : کسانی که دچار ناتوانی و آسیب های سخت بدنی شده اند اکنون راه های درمانی جدیدی پیش رو دارند. محققان توانایی پیوند اعضای بدن را افزایش داده اند. در سال 2005 یک خانم فرانسوی یک صورت جدید دریافت کرد و در سال 2008 برای اولین بار روی یک مرد آلمانی پیوند بازو با موفقیت انجام شد.

 

ایمنی درمانی : نبرد با بیماری های علاج ناپذیر ناشی از ضعف دستگاه ایمنی بدن مانند دیابت، روماتیسم و تصلب عضلات، در سال 2009 وارد مرحله جدیدی شد؛ وقتی ریچارد بورت از دانشگاه نورسوسترن نشان داد که پزشکان می توانند دستگاه ایمنی بدن بیماران را از طریق سلول های بنیادی بالغ خودشان جایگزین کنند.

 

معالجه موفق ژنی : محققان با انجام مجموعه ای از آزمایش های منظم در اروپا و آمریکا موفق شدند یک ژن سالم مربوط به شبکیه چشم را با یک ژن آسیب دیده از همان نوع جایگزین کنند. این درمان روی شش بیمار با ضایعه مشابه شبکیه چشم مادرزادی که منجر به نابینایی آنها شده بود انجام شد که با موفقیت همراه بود. آنها همچنین در مطالعات بعدی خود متوجه شدند که با ارتقاء و بسط این روش می توانند بعضی ضایعات چشمی دیگر را نیز برطرف کنند.

 

عمل جراحی از راه دور : در سال 2001 جراحان شهر نیویورک در ایالات متحده برای اولین بار یک عمل جراحی را از راه دور و به وسیله روبات هایی که با فیبر نوری هدایت می شدند، روی بیماری در شهر استراسبورگ فرانسه انجام دادند. در سال های بعد، نمونه های دیگری نیز از این جراحی انجام شد.

 

نقشه ژنتیکی انسان : از بین 3 میلیارد رابطه پیچیده ژن های جفت شده بدن انسان رابطه کدگذاری شده حدود 25000 مورد آنها به صورت یک نقشه ژنتیکی تهیه شده. محققان حدود سه سال قبل توانستند این کار را با استفاده از تحقیقات گسترده ای که از سال 2003 و پس از پایان پروژه ژنوم انسانی شروع شده بود، انجام دهند. آنها به وسیله این اطلاعات می توانند مطالعات بیولوژیکی مولکول ها را با دقت بیشتر و کارایی بالاتری انجام دهند.

 

مهندسی بافت ها : دانشمندان در سال 2008 توانستند با استفاده از سلول های بنیادی قلب یک موش مرده، قلب شبیه سازی شده آن را بسازند که پس از اتصال به رگ های زنده توانست عمل ضربان قلب را انجام دهد. با توسعه این روش عملی، دانشمندان امیدوارند بتوانند برخی از اعضای آسیب دیده را با استفاده از سلول های بنیادی همان عضو دوباره سازی کنند.

 

بازدارنده های HIV : در سال 2009 واکسنی روی 16000 نفر در تایلند آزمایش شد که برای 31 درصد آنها موثر بود و این برای اولین بار بود که یک واکسن در مقابله با این ویروس موفق بود، هرچند با درصد پایین. سال گذشته هم نوعی واکسن دیگر ویژه بانوان روی 39 درصد از زنان آفریقایی نتیجه مثبت داشت.

 

نانوذرات شگفت انگیز : روش های جدید درمانی سرطان از طریق نانوذرات به وسیله انبوه تست های آزمایشگاهی در حال پیشرفت هستند و در دهه پیش نیز این پیشرفت چشمگیر بود. در یکی از این روش ها تومورها به وسیله نانوذرات آهن مورد حمله قرار می گیرند. ذرات آهن به وسیله یک میدان مغناطیسی تحریک شده و درجه حرارتشان بالا می رود و در نتیجه سلول های سرطانی اطراف خود را منهدم می کنند، بدون اینکه به سلول های سالم آسیبی بزنند.

 

واکسن سرطان : در سال 2006 سازمان غذا و دارو موفق شد تولید نوعی واکسن پیشگیری بسازد که از سرطان دهانه رحم که بر اثر تراکم ویروس پاپیلو به وجود می آید، جلوگیری کند. در سال 2009 شرکت بیوتکنولوژی دندرون در سیاتل، آزمایش های متعددی را در مقیاس آزمایشگاهی انجام داد و توانست واکسن دیگری برای مقابله با سرطان پروستات معرفی کند. سازمان غذا و داروی آمریکا، FDA سال قبل این واکسن را تایید کرد.

:: مرتبط با: علمی , فرهنگی , اقتصادی ,
:: برچسب‌ها: 9 دستاورد بزرگ پزشکی در 10 سال اخیر , 9 دستاورد بزرگ پزشکی , 9 دستاورد بزرگ پزشکی در سالهای اخیر ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 اسفند 1391 | نظرات ()
 

تبلیغات پیامکی
   
ممنـــــــــــــــــــــون از بازدید شما.

هدایت به بالای